Hiszpania domy na sprzedaż

Hiszpania domy na sprzedaż dla obcokrajowców

Określenie budżetu i poszukiwanie nieruchomości

Gorące słońce, przepyszne jedzenie i przyjaźni ludzie. Wydaje się to rajem na ziemi. Słoneczna Hiszpania domy na sprzedaż oferuje w pięknym otoczeniu i europejskim standardzie.

Inwestycje w Hiszpanii nie różnią się od zakupu nieruchomości w Polsce. Należy ustalić budżet oraz zająć się poszukiwaniem domu. Warto zastanowić się nad agencją nieruchomości, która doskonale zna rynek. Niezależnie, czy kupno odbywa się przez agencję czy przez osobę prywatną, należy fizycznie obejrzeć nieruchomość. Hiszpanie mają tendencję do koloryzowania rzeczywistości.

Hiszpania domy na sprzedaż i konieczne formalności

Inwestycja w luksusowe nieruchomości w Hiszpanii przebiega standardowo. W związku z tym kupujący musi posiadać dowód osobisty lub paszport. Wymagana jest też kopia dowodu tożsamości. Jeśli dom kupuje obcokrajowiec, musi on posiadać numer NIE (Número de Identidad de Extranjero). Można go dostać na posterunku policji lub w polskiej ambasadzie. Ta druga opcja jest korzystniejsza dla Polaków nie mówiących po hiszpańsku.
Domy na sprzedaż w Hiszpanii niezależnie od regionu, mają taką samą procedurę zakupu. W związku z tym prawo wymaga by kupujący posiadał konto w hiszpańskim banku. Proces jego założenia trwa znacznie dłużej niż w Polsce. Standardowo, aby przystąpić do kupna należy wpłacić zaliczkę. Kwota wynosi od 3 do 6 tys. euro. Jest to gwarancja dla kupującego, że nieruchomość nie zostanie sprzedana innej osobie. Warto dodać, że właściciel ma prawo do zrezygnowania ze sprzedaży nieruchomości. Kupujący dostaje wtedy dwukrotność wpłaconej zaliczki.

Finalizacja zakupu

Kupno nieruchomości w Hiszpanii kończy się podpisaniem aktu notarialnego w języku hiszpańskim. Procedura obywa się u notariusza, a dokument nie ma ustalonego z góry wzoru. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług tłumacza, który wyjaśni potencjalne niejasności.
Hiszpania nie utrudnia obcokrajowcom zakupu nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że osoby nie mówiące po hiszpańsku mogą mieć pewne trudności komunikacyjne. W takim wypadku rozwiązaniem jest biuro nieruchomości z obsługą mówiącą po polsku lub angielsku. Jednak położenie nieruchomości z pewnością wynagrodzi czas potrzebny na dokonanie inwestycji.

domy na sprzedaż hiszpania

Domy na sprzedaż w Hiszpanii – główne rodzaje

Atrakcyjne domy na sprzedaż w Hiszpanii

Od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej w 2004 roku, polscy obywatele mogą w krajach członkowskich swobodnie podejmować pracę. Dodatkowo też prowadzić działalność gospodarczą i kupować domy na sprzedaż w Hiszpanii i innych krajach. Niektóre kraje, zwłaszcza z południa kontynentu, stanowią atrakcyjne miejsce zarówno pod kątem inwestowania, letniego wypoczynku lub miejsca stałego zamieszkania. Na rynku europejskich nieruchomości Hiszpania to państwo, które ma pod tym względem szczególnie dużo do zaoferowania.

Pierwszą jej niewątpliwą zaletą są relatywnie niskie ceny. Są one stosunkowo przyjazne, w porównaniu choćby z cenami nieruchomości w największych miastach Polski. Po drugie jest to kwestia ciepłego, śródziemnomorskiego klimatu i ogólnej popularności kraju. Wszak jest on jednym z najważniejszych turystycznych destynacji na świecie. Stwarza to doskonałą sposobność do inwestycji pod wynajem krótkoterminowy, szczególnie w miejscowościach nadmorskich.

Wille, szeregowce i apartamenty

Domy na sprzedaż w Hiszpanii stanowią szeroką kategorię, którą można podzielić na kilka głównych rodzajów. Są to wille – budowle o dużym metrażu i wyposażone najczęściej w duży, zadbany ogród z basenem. Te luksusowe nieruchomości w Hiszpanii akurat położone są często na wybrzeżu, co też zwiększa ich przydatność – mogą być wykorzystywane przez turystów. Znacznie przystępniejsze cenowo bywają domy szeregowe, które jednak posiadają mniej walorów, znajdując się także zazwyczaj w obszarze zwykłej zabudowy mieszkalnej, poza atrakcyjnymi miejscami. Inną kwestią są lokale w centrach miast lub w apartamentowcach. Te pierwsze zazwyczaj są tańsze, ceny drugich zależą od metrażu i położenia.
Rynek nieruchomości w Hiszpanii, jak w każdym kraju, różnicuje się i zależy również od też stanu oferowanego lokum. Dokonując wyboru domu lub mieszkania należy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Ceny różnicują się w zależności od tego, czy nieruchomość jest z rynku pierwotnego czy wtórnego. Nie ma tu stałych reguł, a czynnik ten może decydować o wyższym bądź niższym koszcie zakupu.